Czy AI zastąpi programistów? | 2024 OPINIA

Czy AI zastąpi programistów? | 2024 OPINIA

Czy AI zastąpi programistów? Czy w 2024 roku programiści będą zbędni, bo zastąpi ich sztuczna inteligencja? Wiele osób zastanawia się nad tymi pytaniami, szczególnie podczas poszukiwania pracy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są prognozy na temat przyszłości programistów w opinii lokalnej firmy programistycznej.

Spis treści

 1. Czy jest AI? Po polsku
 2. AI w programowaniu - szanse i zagrozenia
  2.1. Szanse
  2.2. Zagrożenia
 3. Czy AI zastąpi programistów?
 4. Podsumowanie

Czy jest AI? Po polsku

Jak podaje portal gov.pl:

Sztuczną inteligencję (ang. Artificial Intelligence – AI) próbuje się definiować jako dziedzinę wiedzy obejmującą m.in. sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe (ang. machine learning), głębokie uczenie (ang. deep learning) oraz uczenie wzmocnione (ang. reinforcement learning).

Dostęp z dnia 10.04.2024 r.

W mediach terminem tym są określane algorytmy, które potrafią uczyć się na podstawie danych, a także podejmować decyzje na podstawie analizy tych danych oraz produkty korzystające z tych algortymów (np. ChatGPT). AI jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, m.in. w medycynie, finansach, a także w programowaniu.

AI w programowaniu - szanse i zagrożenia

Użycie AI w programowaniu ma wiele zalet oraz wad. Jednym programistom pomaga osiągać lepsze wyniki, a inni czują się zagrożeni, że ich praca może zostać zautomatyzowana. Wszystko zależy od wykorzystania AI oraz perspektyw, jakie ma programista.

Futurystyczna wizja pracy programisty z freepik

Poniżej przedstawiamy kilka szans i zagrożenia AI w programowaniu:

Szanse:

 1. Szybsze tworzenie kodu - Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać narzędzia Copilot, które Microsoft wprowadził jako rozszerzenie do Visual Studio Code oraz niedawno jako następcę wirtualnej asystentki z poprzednich wersji Windows - Cortany. Jest on dosłownie tym, co mówi jego nazwa - drugim pilotem programisty. Podpowiada on kod, który programista chce napisać, na podstawie analizy kodu źródłowego, który jest w danym projekcie i nie tylko.
 2. Poprawa jakości kodu - odpowiednio wykorzystane AI potrafi wykrywać błędy w kodzie, co pozwala na szybsze ich naprawienie. Dzięki temu programista może skupić się na tworzeniu nowych funkcji, a nie na poprawianiu błędów.
 3. Optymalizacja testów - AI może pomóc w procesie automatyzacji testów, co pozwala na szybsze wykrywanie błędów w kodzie.

Zagrożenia:

 1. Zastąpienie programistów - niektórzy obawiają się, że AI zastąpi programistów, co sprawi, że staną się oni zbędni na rynku pracy. Do naszej opinii na ten temat wrócimy w dalszej części artykułu.
 2. Bezpieczeństwo danych - tak, jak przy każdej technologii, AI może być wykorzystywana do celów nieetycznych, np. do kradzieży danych lub wizerunku. Dlatego krytycznie ważne jest, aby korzystać ze sztucznej inteligencji odpowiedzialnie.
 3. Wytworzenie nawyku ignorancji - programista przywyczajający się do korzystania z narzędzi pokroju Copilota może zapomnieć o podstawowych zasadach programowania i przeoczyć je w wygenerowanym przez AI kodzie (którego źródło to najczęściej repozytoria Open Source), co może prowadzić do niezuważonych błędów w kodzie. Z drugiej strony, programistów kopiujących jedynie kod ze StackOverflow nigdy nie brakowało.
Futurystyczna wizja pracy programisty z freepik

Czy AI zastąpi programistów?

Odpowiedź jest jednoznaczna - naszym zdaniem nie. Sztuczna inteligencja może pomóc programistom w pracy, ale nie zastąpi ich. Programista to nie tylko osoba, która pisze kod, ale także osoba, która go analizuje, projektuje i optymalizuje.

Przytoczę analogię do branży, która od bardzo dawna korzysta z podobnych rozwiązań - lotnictwa. Autopilot w samolocie nie zastąpił pilota-człowieka, mimo tego, że znacznie pomaga mu w pracy. Czasem wykonuje nawet większość zadań, oprócz startów i lądowań. Autopilot nie jest w stanie podejmować decyzji w sytuacjach awaryjnych i to właśnie sprawia, że zapotrzebowanie na pilotów, mimo automatyzacji oraz sztucznej inteligencji, stale rośnie.

Jak to wygląda w przypadku innych stanowisk w branży? Nie wiemy. Graficy, z którymi współpracujemy korzystają z modeli sztucznej inteligencji do przyspieszenia oraz zwiększenia ilości wykonywanej pracy, jednak nie wiemy, co przyniesie przyszłość. Warto jednak śledzić trendy w branży oraz rozwijać swoje umiejętności, aby być jeden krok do przodu.

Podsumowanie

AI w programowaniu to nie tylko narzędzie, które pomaga programistom w pracy, ale także szansa na rozwój branży IT. Dzięki sztucznej inteligencji programiści mogą tworzyć lepsze aplikacje, szybciej wykrywać błędy w kodzie oraz optymalizować testy.

Stwarza to także szereg nowych wyzwań, z którymi programiści muszą się zmierzyć, m.in. bezpieczeństwo danych oraz wytworzenie nawyku ignorancji. Dlatego krytycznie ważne jest, aby korzystać ze sztucznej inteligencji odpowiedzialnie.

Mimo to, według naszej opinii na dzień dzisiejszy, AI nie zastąpi programistów. Programista to nie tylko osoba, która pisze kod, ale także osoba, która go analizuje, projektuje i optymalizuje.

Jeśli uważasz, że popełniliśmy w tym artykule błąd lub się z nami niezgadzasz, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wysłuchamy Twojej opinii.

Image by freepik

Szukasz ekspertów w temacie?

Sprawdź nas!